Prowadzenie własnego interesu niesie ze sobą bezsprzecznie wiele korzysci. Można do nich zaliczyć niezależność, nienormowany czas pracy oraz swobodę w podejmowaniu decyzji. Jednak nie sposób jednocześnie niezauważyć wad tej formy zarabiania pieniędzy. Przede wszystkim w związku z ogromną konkurencją w każdej branży, przedsiębiorcom towarzyszy nieustanny niepokój o ciągłość zleceń, a co za tym idzie płynność finansową.
Ponadto w odróżnieniu od tradycyjnych form zatrudnienia, czas pracy przedsiębiorcy często przekracza osiem godzin, a często zawiera się w przedziale od dziesięciu do dwunastu godzin dziennie. Najczęściej również sam przedsiębiorca bezpośrednio ponosi konsekwencje prawne podejmowanych przez siebie decyzji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze prowadzenie stosunkowo skomplikowanej biurokracji podatkowej. ( Katalog firm – tutaj zareklamujesz swoją firmę.)
Jeżeli jednak podsumowanie wad i zalet przeważy w konkretnym przypadku w kierunku otworzenia własnego biznesu, przed rozwinięciem skrzydeł należy jeszcze przebrnąć przez proces rejestracji firmy. Przy odrobinie szczęścia założenie firmy powinno zamknąć się w okresie czternastu dni. Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy w urzędzie miasta. Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych muszą zacząć od złożenia zgłoszenia o wpisu do ewidencji.
Zgłoszenie takie zawiera między innymi nazwę firmy, adres siedziby oraz rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi zapłacić kwotę w wysokości 100zł. Urząd miasta wydaje zaświadczenie o wpisie do ewidencji w ciągu czternastu dni, ale na ogół trwa to znacznie krócej.
Kolejnym etapem jest złożenie podania o wydanie numeru statystycznego REGON we własciwym urzędzie statystycznym według miejsca zameldowania. Numer ten na ogół uzyskuje się w tym samym dniu, ale formalności mogą trwać maksymalnie do 14 dni. Następnie rejestrujący działalność ma obowiązek założenia konta firmowego oraz wykonania pieczęci firmowej. Na rynku dostępna jest szeroka gama usług w tym zakresie, więc napewno każdy znajdzie coś dla siebie.( katalog firm – bezpłatna reklama dla firm.)
Następnym krokiem jest wybór formy opodatkowania w urzędzie skarowym. Możliwe są nastepujące opcje: zasady ogólne, ryczałt, podatek dochodowy, karta podatkowa, podatek VAT. Po wizycie w urzędzie skarbowym należy w ciągu siedmiu dni udać sie do ZUS-u. Przedsiębiorca podlega następującym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu, zdrowotnemu.
I to już wszystko. Teraz można już smiało zająć się rozwojem własnej firmy. Przed decyzją o założeniu firmy warto przemysleć perspektywy powodzenia przedsięwziecia, konkurencję a także własne doświadczenie i umiejętności w danej branży.