Korzystne zmiany w prawie spadkowym – nowelizacja ustawy
Artykuł dotyczy ważnej zmiany w ustawie – korzystnej dla spadkobierców i jest wzmianką do artykułu zamieszczonego wcześniej na blogu.
Nowelizacja ustawy spadkowej została w kwietniu br. przyjęta przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta i opublikowana w dzienniku ustaw, weszła w życie 17. października 2015r. Ten przepis dotyczy spadku w dziedziczeniu ustawowym bez testamentu.
Testament jest dokumentem nadrzędnym i nie podlega żadnej ustawie. Zmiana ustawy dotyczy tego, że w rozumieniu prawa spadkowego, jeżeli w przeciągu sześciu miesięcy spadkobierca nie zrzeknie się spadku, zostaje on przez niego przyjęty automatycznie. Z reguły spadek przypada żonie, dzieciom lub rodzicom czy rodzeństwu (tzw. wstępnym i zstępnym) z dobrodziejstwem inwentarza, czyli zarówno z majątkiem jak i długami. Do tej pory spadkobierca przyjmując spadek, odpowiadał za niego również własnym osobistym majątkiem bez względu na to, czy o spadku wiedział, czy też nie. W przypadku, gdy długi przekroczyły majątek spadku, spadkobierca mógł na tym stracić.
Obecnie zgodnie z nową ustawą spadkobierca odpowiada jedynie do wysokości majątku, który otrzymał. Jeżeli więc wartość spadku jest mniejsza niż długi, w najgorszym wypadku spadkobierca nic nie zyska.
słowa kluczowe: leasing zwrotny, kasia jankowska, leasing w praktyce, umowa z biurem nieruchomości, leasing zwrotny maszyn, leasing finansowy przykład, leasing operacyjny finansowy, leasing finansowy operacyjny